گرمایش زمین و پیامدهای آن … واقعیت یا توطئه – یوسف جلالی

گرمایش زمین و پیامدهای آن … واقعیت یا توطئه

یوسف جلالی

مجله «نیویورک اینتلیجنسر» ادامه می دهد در 20 ژوئن امسال دمای شهر کوچک «ورخویانسک» در سیبری رکورد گرمای قطب شمال را شکست و به 38 درجه سانتی گراد رسید. طبق محاسبات یک هوا شناس دانمارکی احتمال رخداد چنین واقعه یی بدون پدیده گرمایش زمین، فقط یک بار در 100 هزار سال است. در اثر آب شدن خاک منجمد قطب شمال، یکی از ذخایره نفتی فرو نشست و 21 هزار تن نفت خام (2/3 میزان نشت نفت در سانحه اگزان-ولدیز) در رو

دخانه محلی تخلیه شد.
با این حال دو تهدید اصلی ناشی از آب شدن خاک منجمد قطب شمال، یکی در این ست که مواد کربنی نهفته در خاک منجمد که دو برابر میزان مواد کربنی در اتمسفر زمین است، با آب شدن یخ ها و شروع فعالیت های میکربی، نهایتا منجر به انتقال کربن از زمین به اتمسفر می شود. خطر دوم، چنانکه روزنامه گاردین لندن هفته پیش گزارش داد، ذخائر منجمد گاز متان در بستر خاک منجمد کف دریا در سواحل شرقی سیبری در قطب شمال است که شروع به آب شدن و نشت گاز متان به اتمسفر کرده است. باز خورد مثبت گازهای کربنی به اتمسفر، موجب تشدید گرمایش زمین می شود.
‹جیمز هنسون› مدیر کنونی برنامه اقلیم شناسی در دانشگاه کلمبیا، در مورد منحنی افزایش دمای زمین که وی 32 سال قبل محاسبه کرده بود، به خبرنگار CBS می گوید «بله، ما دقیقا همان چیزی را شاهدیم که انتظار داشتیم. اما من امیدوار بودم دولت ها با خرد ورزی، خط مشی مناسبی برای ایمنی نسل های آینده اتخاذ کنند. متاسفانه هنوز که اقدام موثری انجام نداده اند».
‹هنسون› در مورد آینده می گوید «اگر اقدامی نکنیم، مصائب به صورت روز افزون شدت می یابد زیرا فیزیک این جریان شفاف است. با اضافه کردن گازهای گلخانه یی به اتمسفر، سطح زمین گرم تر می شود. بنابراین در فصل ها و مکان هایی که خشک هستند، خشکسالی ها شدیدتر و فصل آتش سوزی طولانی تر و آتش ها داغ تر می سوزند. اما در فصل ها و مکان هایی که کم آب نیست، آب بیشتری تبخیر می شود و با هوای گرم تر و رطوبت بالاتر، باران های شدیدتر و طوفان های عظیم تر رخ می دهد».
‹مایکل من› می گوید «مردم می پرسند آیا ما با نُرم جدیدی روبرو هستیم؟ پاسخ تکان دهنده این ست، در بهترین حالت، بلی. زیرا وقتی می گوئیم نُرم یا وضعیت جدید، تلویحا فرض می کنیم می توان با شرایط جدید خود را وفق داد. اما واقعیت بسیار وخیم تر از این ست زیرا وقایع غیر منتظره و غافلگیر کننده در پیش ست، و فعلا ما فقط شاهد شمه یی از آن هستیم.
خبرنگار CBS می پرسد ما همیشه در غرب امریکا آتش سوزی و در شرق، طوفان های شدید داشته ایم، از کجا می دانیم تغییرات اقلیم در این وقایع سهیم اند؟ «مایکل من» می گوید «بسیاری منابع اطلاعاتی علمی و شواهد مستقل نشان می دهد وقایع کنونی طبیعی نیست و عامل انسانی دارد. در چشم اندازی گسترده تر می دانیم دمای متوسط زمین از شروع عصر صنعتی تا امروز حدود 1.1 درجه سانتی گراد بالا رفته است. حالا سئوال می شود آیا این گرمایش نمی توانست به صورت طبیعی رخ دهد؟ بسیار خوب، اگر به عواملی که هم اکنون موجب تغییرات طبیعی اقلیم هستند نگاه کنیم- یعنی به نوسانات مختصر اما قابل اندازه گیری در میزان تابش نور خورشید، و فعالیت کوه های آتش فشان و… متوجه می شویم کره زمین در عرض نیم قرن گذشته می بایست خنک تر شده باشد».
اندازه گیری های سازمان «ناسا» نشان می دهد از دهه 1950 به بعد شدت تابش نور خورشید پیوسته در حال کاهش بوده، در حالی که دمای متوسط زمین پیوسته بالا رفته است. «مایکل من» می گوید «ما فقط در صورتی می توانیم گرم شدن زمین را توجیه کنیم که عامل انسانی در افزایش غلظت گازهای گلخانه یی، به ویژه گاز دی اکسید کربن حاصل از سوخت های فسیلی را منظور کنیم».
خبرنگار CBS می پرسد اما رئیس جمهور ترامپ در مورد گرمایش زمین می گوید «علم نمی داند». «مایکل من» پاسخ می دهد «رئیس جمهور نمی داند، و او می بایست و موظف ست که بداند. او باید بداند سازمان های پیشتاز و برجسته علمی دنیا، اکادمی ملی علوم ایالات متحده خودمان، و اکادمی های ملی علوم کلیه کشورهای عمده صنعتی، و یکایک انجمن های علمی در سراسر امریکا در این مورد هم نظرند. این یک اتفاق نظر علمی ست. در مورد گرمایش زمین در نتیجه فعالیت های انسان، به همان اندازه اتفاق نظر علمی وجود دارد که در مورد نیروی جاذبه زمین».
سئوال می شود 20 سال پیش از این در مورد گرمایش زمین می گفتند آتش سوزی های مهیب و طوفان های سهمگین صد سال دیگر اتفاق می افتد، یعنی در زمان نوه های نوه های ما. پس چه شد؟ «مایکل من» پاسخ می دهد «اخیرا دریافته ایم بسیاری تغییرات می تواند خیلی سریع تر رخ دهد. ما انتظار مشاهده آب شدن پوشش های یخی دو قاره عمده «گرین لند» و قطب جنوب را نداشتیم. اما اندازه گیری های ماهواره یی و میدانی نشان می دهد این یخچال ها در حال آب شدن هستند. اکنون با تفاوت چند دهه قبل از زمان موعد، یخچال ها شروع به ریزش کرده و سطح آب دریاها در حال بالا آمدن است».
با این حال «مایکل من» می گوید گرمایش زمین را می توان متوقف کرد. اگر انتشار گازهای گلخانه یی به ویژه از نیروگاه های ذغال سوز را تقریبا به صفر برسانیم، اقیانوس ها و جنگل ها نهایتا شروع به جذب کربن اضافی در اتمسفر خواهند کرد. وی اضافه می کند «گرمایش زمین بزرگ ترین بحران در تاریخ تمدن انسان است».
دانشمند باز نشسته «ناسا»، «هنسون» می گوید « نمی توان امید به توافقنامه های واهی «پروتکل کیوتو» و «توافقنامه پاریس» که هر کشوری می گوید «سعی خواهد کرد بهتر عمل کند» داشت. با این رویه کاری انجام نمی شود. قیمت عرضه سوخت های فسیلی می باید با تائید مصرف کنندگان به نحوی تنظیم شود که از انرژی های تمیز گران تر باشد».
از «هنسون» سئوال می شود در چه مرحله یی دیگر خیلی دیر خواهد بود که کار موثری انجام داد؟ وی می گوید «مهم ترین نقطه غیر قابل برگشت زمانی ست که نتوانیم از تلاشی پوشش های یخی در دو قطب سیاره زمین جلوگیری کنیم. همچنین، وقتی به نقطه یی برسیم که سطح دریا چندین متر بالا آمده و خارج از کنترل شده، آن هم خیلی دیر خواهد بود، چون شهرهای ساحلی را از دست می دهیم. بیش از نیمی از شهرهای بزرگ دنیا در سواحل دریا قرار دارند».