انتقام بجای خودراه دیپلماسی هنوز باز است

انتقام بجای خودراه دیپلماسی هنوز باز است

در حالیکه مقامات جمهوری اسلامی خواهان انتقام خون محسن فخری زاده هستند، سخنگوی دولت میگوید دیپلماسی هنوز امکان پذیر است

 

«رادیو فردا »و خبرگزاریها – 30 نوامبر 2020 – ترجمه: حمید سیفی

آقای علی ربیعی سخنگوی رژیم جمهوری اسلامی گفت «ما مسلماً نباید در تلۀ اقدام نظامی فوری و یا صرفنظر از دیپلماسی بیافتیم.»

پیش از آن حسن روحانی رئیس جمهور گفته بود ایران بموقع خود انتقام خون محسن فخری زاده دانشمند اتمی را خواهد گرفت اما نباید فورا

به تله بیافتیم.

آقای روحانی از نظر بسیاری یکی از مقامات میانه رو تر رژیم شناخته میشود و احتمالا امیدوار است که در صورت امکان به توافق اتمی ایران با شش قدرت جهانی از جمله ایالات متحده که در سال 2015 بدست آمد باز گردد.

دانلد ترامپ در برابر دولت تهران موضعی سخت اتخاذ کرده و در سال 2018 بطور یکجانبه از آن توافق خارج شد و بخاطر ادامۀ تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی و کمک مالی به نیروهای افراطی منطقه تحریم های فلج کننده ای علیه جمهوری اسلامی بر قرار کرد. رژیم جمهوری اسلامی این اتهامات را تکذیب میکند.

توافق اتمی در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما و معاونش جو بایدن که در انتخابات ریاست جمهوری اخیر ترامپ را شکست داد و روز بیستم ژانویۀ 2021 به کاخ سفید راه خواهد یافت بدست آمد.

در این احوال سرمقالۀ روزنامۀ تند روی کیهان که در روز 29 نوامبر گذشته به چاپ رسید از رهبران کشور خواست که اگر یقین حاصل شود که اسرائیل حملۀ تروریستی قتل محسن فخری زاده را انجام داده، به شهر بندری حیفا در اسرائیل حمله کند. این روزنامه خواستار چنان حمله ای به حیفا شد که تاسیسات این شهر را نابود کند و تلفات انسانی بسیار به بار آورد.

این مقاله یک روز پس از آن انتشار یافت که آیت الله خامنه ای خواستار تلافی جوئی از قتل دانشمند اتمی برجستۀ ایران شد و به این ترتیب نگرانی از دور تازه ای از برخورد میان ایران و اسرائیل و یا ایالات متحده شدت گرفت. آیت الله خامنه ای در 28 نوامبر در وبسایت رسمی خود خواستار «رسیدگی به این جنایت و مسلماً تنبیه مسئولان آن» شد.

پرزیدنت روحانی نیز در همانروز اسرائیل را متهم ساخت که در قتل دانشمند هسته ای همچون «مزدور» آمریکا عمل کرده است.

هیچ کشوری تا کنون مسئولیت این حملۀ تروریستی را که بنظر بسیاری با هدف اختلال در برنامۀ اتمی جمهوری اسلامی انجام شد، بر عهده نگرفته است. اسرائیل نیز دربارۀ قتل فخری زاده اظهار نظری رسمی نکرده، اما میگوید وی رئیس برنامۀ اتمی نظامی ایران بود و در سال 2008 توسط ایالات متحده بخاطر ارتباطش با اقدامات اتمی رژیم تحریم شده بود. با اینحال بسیاری از کشورها از جمله کشور هائی که دشمن ایران بحساب میآیند این حملۀ تروریستی را محکوم کرده اند.

امارات متحده عربی در 29 نوامبر قتل فخری زاده را «جنایتی شنیع» خواند و در عین حال «خواستار خویشتن داری و جلوگیری از درگیر کردن منطقه به میزان تازه ای از بی ثباتی و تهدید صلح شد.» این در حالیست که این شیخ نشین خلیج فارس بتازگی با اسرائیل قرارداد عادی سازی روابط را امضا کرده است.

وزیر امور خارجۀ عمان نیز به جواد ظریف همتای ایرانیش گفت که کشورش این اقدام را که خلاف شئون انسانی و قوانین بین المللی است، محکوم میکند.

بیانیه ای که روز 29 نوامبر از جانب اتحادیۀ اروپا صادر شد این ترور را قتل «یک مقام رسمی دولت و چندین غیرنظامی» توصیف کرد، اگر چه روشن نیست که افراد دیگری هم در این حمله کشته شده باشند.

به گزارش خبر گزاری نیمه رسمی فارس این حملۀ تروریستی در روز 27 نوامبر در آبسرد، شهرک کوچکی در شرق پایتخت انجام گرفت. به گفته تلویزیون دولتی ایران یک کامیون حامل چوب که در آن مواد منفجره کارگذاری شده بود در نزدیکی اتومبیلی که فخری زاده سوارش بود، منفجر شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، بمحض توقف اتومبیل حامی فخری زاده، دست کم پنج فرد مسلح پدیدار شدند و اتومبیل را به رگبار گلوله بستند.